Weather Alert

Boys Wrestling: 2021 State Tournament Results – Class 1 & 2

===CLASS 1===

—145 LBS—

JOSHUA BIESER – VALLE CATHOLIC, JUNIOR
1ST ROUND: WON BY DECISION 9-4 OVER DALTON STATON – CARROLLTON
QUARTERFINAL: WON BY DECISION 13-6 OVER OSTIN VANVOORST – BUTLER
SEMIFINAL: WON BY FALL AT 4:50 OVER JADEN ABONGO – BROOKFIELD
CHAMPIONSHIP: LOST BY TECHNICAL FALL AT 5:19 TO TYLER LEONARD – LAWSON

(2ND PLACE)

———————————————————————————————————

—152 LBS—

BRANDON GIESLER – VALLE CATHOLIC, SOPHOMORE
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 3:55 TO COLTON KIRKHAM – MID BUCHANAN
1ST ROUND WRESTLEBACKS: BYE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 1:43 TO DRYSTIN DOTSON – LATHROP

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

===CLASS 2===

—106 LBS—

GAGE GROSS – STE. GENEVIEVE, FRESHMAN
1ST ROUND: WON BY FALL AT 4:55 OVER KYNNDRICK BROOKS – NEVADA
QUARTERFINAL: WON BY SUDDEN VICTORY 8-6 OVER GAGE LOCK – HELIAS CATHOLIC
SEMIFINAL: LOST BY DECISION 12-8 TO SIMON HARTLINE – MONETT
3RD PLACE: LOST BY TECH FALL AT 3:00 TO RYAN MEEK – ST. CLAIR

(4TH PLACE)

———————————————————————————————————

—113 LBS—

BRYANT SCHWENT – STE. GENEVIEVE, FRESHMAN
1ST ROUND: BYE
2ND ROUND: WON BY FALL AT 2:36 OVER BRYSON DAMGAR – SAVANNAH
WRESTLEBACK SEMIFINAL: LOST BY FALL AT 2:23 TO SHELDON RADER – CHILLICOTHE

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

—126 LBS—

DALTON MCNEAL – STE. GENEVIEVE, SENIOR
1ST ROUND: BYE
QUARTERFINAL: WON BY DECISION 4-0 OVER DALTON COE – PLEASANT HILL
SEMIFINAL: LOST BY DECISION 4-0 TO KEITH RANSOM – MEXICO
3RD PLACE: LOST BY DECISION 4-0 TO DILLON WITT – SULLIVAN

(4TH PLACE)

———————————————————————————————————

—132 LBS—

GAVIN GROSS – STE. GENEVIEVE, JUNIOR
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 0:42 TO KONNOR TURNER – SOUTHERN BOONE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 2:19 TO BEN BLUEL – MONETT

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

—138 LBS—

KADE WILLIS – CENTRAL, SENIOR
1ST ROUND: BYE
QUARTERFINAL: WON BY DECISION 5-2 OVER ZACH REDWINE – PLEASANT HILL
SEMIFINAL: WON BY DECISION 12-5 OVER TYLER MURPHY – BENTON
STATE CHAMPIONSHIP: WON BY DECISION 3-2 OVER RYAN SCHEPERS – OSAGE

(***STATE CHAMPION***)

——

NATHAN SELBY – STE. GENEVIEVE, SENIOR
1ST ROUND: LOST BY DECISION 8-3 TO DOMINIC CAHALAN – KIRKSVILLE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 2:28 TO ZACH REDWINE – PLEASANT HILL

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

—152 LBS—

LEVI WIEGAND – STE. GENEVIEVE, JUNIOR
1ST ROUND: LOST BY TECH FALL AT 4:40, 18-2 TO BISHOP RUSH – BENTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY MAJOR DECISION 9-0 TO BRETT ST. JOHN – WESTMINSTER CHRISTIAN ACADEMY

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

—170 LBS—

ETHAN OGDEN – STE. GENEVIEVE, JUNIOR
1ST ROUND: LOST BY MAJOR DECISION 16-3 TO BRYCE PALMER – ODESSA
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 4:21 TO LEVI HANEY – BLAIR OAKS

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

—195 LBS—

TROY HARRIS – CENTRAL, JUNIOR
1ST ROUND: BYE
QUARTERFINAL: LOST BY MAJOR DECISION 16-6 TO KEIREN WATKINS – MARYVILLE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY DECISION 10-9 OVER TRACEY LAWRENCE – LUTHERAN ST. CHARLES
WRESTLEBACK SEMIFINALS: LOST BY FALL AT 1:59 TO KEEGEN REYNOLDS – CAMERON

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

—220 LBS—

DALE PROPST – STE. GENEVIEVE, JUNIOR
1ST ROUND: BYE
QUARTERFINAL: LOST BY DECISION 3-1 TO CARSON MILLER – HARRISONVILLE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY DECISION 2-0 OVER KYLER MARTIN – SULLIVAN
WRESTLEBACK SEMIFINALS: LOST BY DECISION 2-0 TO ALEX MEYER – ST. CHARLES WEST

(ELIMINATED)

——

AUSTIN CARVER – CENTRAL, SENIOR
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:30 TO JOSH DUNMIRE – FULTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 1:22 TO ALEX MEYER – ST. CHARLES WEST

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

—285 LBS—

LUIS ORTIZ – POTOSI, SENIOR
1ST ROUND: BYE
QUARTERFINAL: LOST BY TIE BREAKER 5-2 TO BRYCE KERTZ – KIRKSVILLE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 2:15 OVER MICHAEL WEINHOLD – CENTRAL
WRESTLEBACK SEMIFINALS: WON BY FALL AT 4:23 OVER MICHAEL SANNER – HELIAS CATHOLIC
5TH PLACE: LOST BY FALL AT 1:57 TO EBEN CRAIN – REEDS SPRING

(6TH PLACE)

——

RYAN SCHMELZLE – STE. GENEVIEVE, JUNIOR
1ST ROUND: WON BY DECISION 6-1 OVER MICHAEL SANNER – HELIAS CATHOLIC
QUARTERFINAL: LOST BY FALL AT 0:38 TO HARRISON MERRIMAN – MONETT
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 3:42 TO EBEN CRAIN – REED SPRINGS

(ELIMINATED)

——

MICHAEL WEINHOLD – CENTRAL, SENIOR
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 5:47 TO SHELDYN JOHNSON – FULTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 2:15 TO LUIS ORTIZ – POTOSI

(ELIMINATED)

———————————————————————————————————

Connect With Us Listen To Us On