Girls Class 2, Boys 3 & 4 State Wrestling Results Friday, 2/24/23

FRIDAY WRESTLING PAGE CS 2/24

GIRLS CLASS TWO

-145-
CARALINE KLUMP, JR (17-9) (FARMINGTON) LOST BY FALL 3:21 TO MINA HIMMEL (TIMBERLAND)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL :50 OVER LILIANA SMITH OF OAK PARK
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOST BY FALL 2:36 TO SCARLETTE MAIER OF LADUE
***ELIMINATED***

-235-
FAITH SPICER, SR (27-5) (FOX) FORFEITED TO RILEY KORTKAMP (FT. ZUMWALT EAST)
1ST ROUND WRESTLEBACK FORFEITED TO ALEXIS STINSON OF LIBERTY
***ELIMINATED***

=======================================================================================

BOYS CLASS THREE (STARTS FRIDAY, 2/24)

-106-
AIDEN HAHN, FR (31-6) (FARMINGTON) WIN BY 15-3 MAJOR DECISION CARSON MICKEM (ROLLA)
QUARTERFINAL WIN BY MAJOR DECISION 14-4 OVER KANYON SHURTZ OF FT. ZUMWALT SOUTH
SEMIFINAL VS JACKSON BASSETT OF WHITFIELD

CARTER WALLIS, FR (39-3) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT :40 OVER EBERSON PEREZ (MCDONALD COUNTY)
QUARTERFINAL WIN BY 4-0 DECISION OVER EMANUEL MCCAULEY OF WARRENTON
SEMIFINAL VS AUSTIN BROWN OF HANNIBAL

-113-
GABE BARNETT, SO (29-8) (HILLSBORO) LOST 6-3 DECISION TO JEREMIAH KASSING (WARRENTON)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN 12-8 DECISION OVER PARKER KELPE OF WASHINGTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN 9-1 MAJOR DECISION OVER ETHAN KELLY OF GLENDALE
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS BRENTON DRUMMOND OF DESOTO

BRENTON DRUMMOND, FR (35-9) (DESOTO) LOST A 14-4 MAJOR DECISION TO REIGN CREECH (HANNIBAL)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 1:12 OVER MICHAEL WILSON OF GRANDVIEW
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN 4-1 OVER BEN CARTER OF WHITFIELD
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS GABE BARNETT OF HILLSBORO

OAKLEY JOHNS, SO (11-24) (FARMINGTON) LOST BY FALL AT :20 TO BENJAMIN CARTER (WHITFIELD)
1ST ROUND WRESTLEBACKS LOST BY FALL AT 2:11 TO ROBINSON YOSHINO OF MCDONALD COUNTY
***ELIMINATED***

-120-
BRAYDEN BELDING, JR (32-11) (WINDSOR (IMPERIAL)) WIN BY FALL AT 4:58 OVER BRAYDEN SQUIRES (ROLLA)
QUARTERFINALS LOST 6-0 TO JADEN LAMBERT OF BELTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 3:18 TRISTAN PAIGE OF VAN HORN
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS JORDAN PENICK OF HILLSBORO

JORDAN PENICK, SO (31-10) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 2:57 OVER COUPER DECKARD (WASHINGTON)
QUARTERFINAL LOST KADEN PURLER OF NORTH POINT
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 2:05 OVER THOMAS BRADLEY OF DESOTO
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS BRAYDEN BELDING OF WINDSOR

THOMAS BRADLEY, FR (24-12) (DESOTO) LOST BY FALL AT 2:44 TO SAM MELTON (CARL JUNCTION)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN 12-8 DECISION OVER DOMINIC STAFFORD OF JEFF CITY
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS BY FALL AT 2:05 TO JORDAN PENNICK OF HILLSBORO
***ELIMINATED***

PRESLEY JOHNSON, SO (36-3) (FARMINGTON) WIN BY FALL AT 4:34 OVER CHRIS TRUDELL (WILLARD)
QUARTERFINAL LOST 12-3 MAJOR DECISION TO YASHUA AMEN OF WHITFIELD
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 2:35 TO BRAYDEN SQUIRES OF ROLLA
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS JOSHUA KASSING WARRENTON

-126-
GAVIN ALEXANDER, SR (35-4) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 5:52 OVER GRANT FADLER (PLATTE COUNTY)
QUARTERFINAL WIN 8-2 DECISION OVER TRISTEN ESSIG OF HANNIBAL
SEMIFINAL VS CARTER PRENGER OF HELIAS

ZACH DENNIS, JR (24-16) (FARMINGTON) LOST BY FALL AT :26 TO CARTER PRENGER (HELIAS CATHOLIC)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN 4-0 OVER MADDUX NESMITH OF BOLIVAR
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN 4-3 OVER LUKE PATTERSON OF WINDSOR
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS ELIJAH TEIBERIS OF JEFF CITY

LUKE PATTERSON, SO (40-11) (WINDSOR (IMPERIAL)) WIN WITH SUDDEN VICTORY OVER ABDIEL KEMPKER (CAPITAL CITY)
QUARTERFINAL LOST BY FALL AT 1:07 TO PORTER MATECKI OF WHITFIELD
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS 4-3 TO ZACH DENNIS OF FARMINGTON
***ELIMINATED***

-132-
JACKSON TUCKER, SO (39-1) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 3:59 OVER CHAD CULP II (HANNIBAL)
QUARTERFINAL WON BY FALL AT 1:53 OVER JUSTIN WIEBERG OF HELIAS
SEMIFINAL VS CALEB CARTER OF WHITFIELD

ZEKE MORELAND, SO (25-15) (FARMINGTON) LOST 5-0 DECISION TO CHAD BENWELL JR. (NORTH POINT)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN 5-0 OVER CHANCE HENSLEY OF BOLIVAR
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS BY FALL AT 1:32 TO JUSTIN WIEBERG OF HELIAS
***ELIMINATED***

TRENTON HUNTER, FR (24-12) (DESOTO) LOST BY FALL AT 1:11 CALEB CARTER (WHITFIELD)
1ST ROUND WRESTLEBACKS LOST 8-0 MAJOR DECISION TO FINNEGAN MCNITT OF CAMDENTON
***ELIMINATED***

 

-138-
BLAKE JACKSON, SR (39-9) (HILLSBORO) WIN BY TECH FALL OVER EVAN MACCUISH (PLATTE COUNTY)
QUARTERFINAL LOST 7-4 TO KYSHIN ISRINGHAUSEN OF BRANSON
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN 4-3 OVER LEO BUCHHEIT OF NORTH POINT
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS BRADEN WERDEHAUSEN OF JEFF CITY

ROBERT BUEHRE, JR (18-8) (FESTUS) LOST BY 7-6 DECISION TO MARIO NUNEZ (BELTON)
1ST ROUND WRESTLEBACKS LOST 14-1 MAJOR DECISION TO LEO BUCHHEIT OF NORTH POINT
***ELIMINATED***

DRAKE PEELER JR, (26-9) (DESOTO) WIN BY FALL AT 1:01 OVER BISHOP BOYD (CAPITAL CITY)
QUARTERFINAL LOST BY TECH FALL AT 3:22 TO ALEXANDER RALLO OF WHITFIELD
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS BY FALL :44 TO COOPER MOORE OF BOLIVAR
***ELIMINATED

-144-
NICK BAER, JR (38-9) (WINDSOR) LOST BY FALL AT 5:05 TO CALEB CALDWELL (WILLARD)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL 3:32 OVER SAM LOITERSTEIN OF LADUE
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN BY SUDDEN VICTORY OVER NATE BARNETT OF HILLSBORO
3RD ROUND OF WRESTLEBACKS VS KAYDEN KINDER OF ROLLA

NATE BARNETT, SR (41-6) (HILLSBORO) WIN WITH 5-0 DECISION OVER MJ GRITTS (MARSHFIELD)
QUARTERFINAL LOST BY FALL 3:27 TO AUSTIN HUNTER OF FT. ZUMWALT SOUTH
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS BY SUDDEN VICTORY TO NICK BAER OF WINDSOR
***ELIMINATED***

TRACE DUNLAP, JR (30-12) (FARMINGTON) LOST BY FALL AT 4:58 TO LEVI SMITH (MCDONALD COUNTY)
1ST ROUND WRESTLEBACKS LOST BY FALL 4:34 TO LEVI CASEY OF CAPITAL CITY
***ELIMINATED***

-150-
KYELER ADERS, SO (25-15) (FARMINGTON) LOST BY FALL AT :42 TO JOSEPH KUSTER (JEFFERSON CITY)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 1:37 OVER BOSTON HOWARD OF HOLT
2ND ROUND WRESTLEBACKS 13-3 WIN BY MAJOR DECISION OVER KOEN RAMAGE OF HANNIBAL
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS JERIC GUMAHIN OF FT. ZUMWALT SOUTH

EVAN MORRIS, SR (30-5) (HILLSBORO) WIN BY 5-2 DECISION OVER CARSON HAYES (HELIAS CATHOLIC)
QUARTERFINAL WIN BY 18-5 MAJOR DECISION OVER KOEN RAMAGE OF HANNIBAL
SEMIFINAL VS ALEXANDER HUTCHCRAFT OF SMITHVILLE

-157-
SAM RICHARDSON, JR (33-4) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 1:56 OVER SHAUN ROBERTS (LADUE HORTON WATKINS)
QUARTERFINAL WIN BY FALL 1:20 OVER ELI HOMAN OF HELIAS
SEMIFINAL VS DARRIUS PAIGE OF VAN HORN

CAMERON BUSCH, JR (38-12) (WINDSOR) LOST BY 9-6 DECISION TO JAYDEN MCCASTER (DESMET)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL 6:57 OVER DARRELL SMITH OF PLATTE COUNTY
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS 3-2 TO OWEN DALPOAS OF VIANNEY
***ELIMINATED***

ETHAN TURNER, JR (27-8) (FARMINGTON) WIN BY 7-6 DECISION OVER ANTHONY LOMBARDO (WARRENTON)
QUARTERFINAL LOST BY FALL 4:00 TO LANDON LITTLETON OF BELTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS BY FALL AT 2:58 CASEY OLSZOWKA OF WASHINGTON
***ELIMINATED***

-165-
GRIFFIN RAY, SR (40-3) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT :56 OVER JONATHAN HOLT (CAMDENTON)
QUARTERFINAL WON 9-0 MAJOR DECISION TO DA’MARCUS PENSON OF VAN HORN
SEMIFINALS VS GARY WALKER OF WILLARD

OWEN BIRKNER, SR (31-8) (FARMINGTON) WIN WITH 10-8 OVERTIME DECISION OVER TREY LADYMON (UNION)
QUARTERFINAL LOST 4-3 TO ANDREW PEPPIN OF HOLT
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOSS 8-2 TO DANIEL STARK-WROBLEWSKI OF WARRENSBURG
***ELIMINATED***

PEYTON SHAVER, SO (36-10) (FESTUS) LOST 7-3 DECISION TO TONY STEWART (CARL JUNCTION)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL 2:05 OVER EVAN WEINGART OF PARKWAY CENTRAL
2ND ROUND WRESTLEBACKS 7-0 WIN OVER DA’MARCUS PENSON
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS JACKSON SAPP OF NORTH POINTS

-175-

BRICE HENRY, SO (41-6) (WINDSOR) WIN 9-1 MAJOR DECISION OVER COLE JOHNSON (PLATTE COUNTY)
QUARTERFINAL WIN 4-1 OVER RICKSON TAYLOR OF DESMET
SEMIFINAL VS TREY BREWER OF BOLIVAR

EDDIE HINES, SR (31-9) (HILLSBORO) WIN 14-6 MAJOR DECISION OVER RODNEY WILSON (JEFFERSON CITY)
QUARTERFINAL LOST BY FALL 3:03 TO COLTER VICK OF MCDONALD COUNTY
2ND ROUND WRESTLEBACKS 10-3 WIN OVER COPPER DUNN OF NORTH COUNTY
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS JASE MOTLAGH OF WILLARD

COPPER DUNN, SR (33-13) (NORTH COUNTY) LOST BY FALL 1:23 TO ZACH ATTEBURY (BELTON)
1ST ROUND OF WRESTLEBACKS WIN BY FALL 1:35 LUCAS HUDSON OF HANNIBAL
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOST 10-3 TO EDDIE HINES OF HILLSBORO
***ELIMINATED***

 

-190-
COLIN CARTER, JR (25-13) (WINDSOR) LOST BY FALL AT 1:30 JACOB RUFF (WARRENTON)
1ST ROUND WRESTLEBACKS LOST BY FALL :50 TO JAKWELL GIST OF KEARNEY
***ELIMINATED***

ASA FOELLER, SR (41-4) (DESOTO) WIN BY FALL AT 3:30 TYLER JONES (PARKWAY NORTH)
QUARTERFINAL LOST 8-7 TO BLAKE GOODMAN OF BOLIVAR
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOST BY SUDDEN VICTORY TO JACKWELL GIST OF KEARNEY
***ELIMINATED***

NICHOLAS GREEN, SR (29-10) (HILLSBORO) LOST 5-4 DECISION TO JAREN JACKSON (DESMET)
1ST ROUND WRESTLEBACKS LOST 9-7 TO MALOSI SOSEF OF MCDONALD COUNTY
***ELIMINATED***

-215-
HUNTER RHODES, JR (23-5) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 1:38 OVER CAM`RON MORRIS (BELTON)
QUARTERFINAL LOST 6-2 TO RICHARD MEYER OF HOLT
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOST 5-2 TO ADRIAN HARROLD OF WHITFIELD
***ELIMINATED***

ROWDY VAUGH, JR (32-10) (FARMINGTON) WIN BY FALL AT 3:27 OVER JORDAN COLON (WINNETONKA)
QUARTERFINAL LOST 3-1 TO ALEX NUNEZ OF WILLARD
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOST 3-0 TO ASHTON PHILLIPS OF DESMET
***ELIMINATED***

-285-
ISAAC FOELLER, SR (38-1) (DESOTO) WIN 2-1 DECISION OVER RYAN ROSS (HANNIBAL)
QUARTERFINAL WIN 5-2 OVER BRADY GRIFFIN OF WILLARD
SEMIFINAL VS CAYDEN BOLLINGER OF CARL JUNCTION

GRIFFIN MORRIS, FR (29-18) (HILLSBORO) LOST BY FALL AT 1:13 TO AL`MANI JIMERSON (MCCLUER)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL :48 OVER JEFFERY MORRIS OF VAN HORN
2ND ROUND WRESTLEBACKS 5-4 WIN OVER NICK PICAUD OF PARKWAY WEST
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS REYCE TURNER OF CAPITAL CITY

———————————————————————————-

BOYS CLASS FOUR (STARTS FRIDAY, 2/24)

-106-
BRADEN WILLIAMS, FR (27-12) (SECKMAN) WON BY FALL AT 3:03 OVER ADAREIN HAWKINS (SMITH-COTTON)
QUARTERFINAL LOST BY FALL AT :38 TO ERIK EDSTAD OF PARK HILL
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOST 10-9 TO GANNON KUHN OF TIMBERLAND
***ELIMINATED***

-113-
ABDULLA SAIDOV, JR (30-15) (FOX) FORFEITED VS HANK BENTER (HICKMAN)
2ND ROUND WRESTLEBACKS FORFEITED TO GABE HAWKINS LEE’S SUMMITT
***ELIMINATED***

XANDER HARRIS, SR (21-8) (SECKMAN) WIN 8-5 OVER CARTER BARNES (TROY BUCHANAN)
QUARTERFINAL LOST BY FALL AT 1:43 TO DEVON HARRISON
2ND ROUND WRESTLEBACKS WON BY FALL AT 3:57 OVER CHAZ MITCHELL OF FRANCIS HOWELL CENTRAL
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS DAMIEN MOSELY OF OZARK

-120-
MATHEW COOK, JR (35-10) (SECKMAN) WON BY FALL OVER KEATON OVERCAST (REPUBLIC)
QUARTERFINAL LOST 11-8 TO GAVIN PARKS OF GRAIN VALLEY
2ND ROUND WRESTLEBACKS WON 14-4 MAJOR DECISION OVER JACKSON TENNY OF LAFAYETTE WILDWOOD
3RD ROUND WRESTLEBACKS VS MILLER SIPES OF STALEY

-126-
COLTON FOWLER, FR (24-22) (SECKMAN) LOST 12-4 TO COOPER RIDER (LIBERTY)
1ST ROUND WRESTLEBACKS LOST BY FALL AT :53 TO COOPER NALLY OF LEE’S SUMMITT
***ELIMINATED***

-144-
CHANDLER PRICE, FR (43-11) (FOX) LOST BY FALL AT 1:21 TO MICHAEL FOLEY (LEE`S SUMMIT)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WON BY FALL AT 2:13 OVER GRAYSON MOORE OF FORT OSAGE
2ND ROUND WRESTLEBACKS LOST BY FALL AT 4:37 TO TYLER ABELL OF ROCK BRIDGE
***ELIMINATED***

-150-
DRAKE JENKINS, JR (38-10) (SECKMAN) WON BY FALL AT 5:18 OVER GREG DILLON (BLUE SPRINGS)
QUARTERFINAL LOST 3-1 TO BRAXTON STRICK OF OZARK
2ND ROUND WRESTLEBACKS WON 3-2 OVER ETHAN VANDE VEN OF PARK HILL
3RD ROUND WRESTLEBACKS

-157-
JOHN BAMVAKAIS, SR (41-7) (SECKMAN) WON BY FALL AT :13 OVER JUSTIN LITTLE (LIBERTY (WENTZVILLE))
QUARTERFINAL WON BY FALL AT 5:08 OVER GAVIN BIRKETT OF RAY PEC
SEMIFINAL VS CADEN GOUSETIS OF EUREKA

-165-
AUSTIN TILLEY, SR (32-18) (SECKMAN) LOST BY FALL AT 1:13 VS ELI ZAR (NEOSHO)
WON 1ST ROUND WRESTLEBACKS BY FALL AT 4:25 OVER ISAIAH HUNG (LIBERTY)
LOST 2ND ROUND WRESTLEBACKS BY FALL AT 1:53 VS LUCAS CAMPBELL (OZARK)
***ELIMINATED***

 

-175-
MICHAEL STIVERS, SR (16-17) (SECKMAN) LOST BY FALL AT 2:00 VS PEYTON WESTPFAHL (LIBERTY)
LOST 1ST ROUND OF WRESTLEBACKS BY TECHNICAL FALL AT 4:01 VS NATE BROWER (NIXA)
***ELIMINATED***

 

-190-
COLE RUBLE, SR (34-7) (SECKMAN) WON BY DECISION, 9-5, OVER IRVIN HEGGEMANN (FRANCIS HOWELL)
WON QUARTERFINALS BY FALL AT 3:28 OVER CADE MUSCIA (LEBANON)
SEMIFINAL MATCH VS TREVOR THORN (LIBERTY NORTH)

 

Newsletter