Weather Alert

MAY 29, 2016 STATE TRACK & FIELD RECAP CLASS 3 & CLASS 4

(Jefferson City, MO)  After a long weekend in Jefferson City, the State Track & Field Championships came to an end for this season.

Scroll below to view All-State finishers.

 

          CLASS 3 

GIRL’S 800 METER RUN
Annabeth Phillips – SR – Fredericktown – 7th place

GIRL’S 1600 METER RUN
Annabeth Phillips – SR – Fredericktown – 5th place

GIRL’S 3200 METER RUN
Annabeth Phillips – SR – Fredericktown – 5th place

GIRL’S DISCUS
Olivia Casey – SR – Central – 6th place
Genevieve Hicks – Herculaneum – 7th place

GIRL’S POLE VAULT
Melina Eaker – SO – Grandview – 3rd place
Katie Wolf – Cuba – 5th place
Maddie Shadowens – SR – Herculaneum – 7th place

GIRL’S 4X800 METER RELAY
Herculaneum High School – 4th place

 

          Class 3 Girls Team Scores

1. McCluer South 69
22. Fredericktown 10
24. Herculaneum 9
30. Cuba 6
30. Grandview 6
42. Central 3.33

 

———————–

BOY’S 3200 METER RUN
Loki Cortner – SO – Herculaneum – 3rd place

BOY’S POLE VAULT
Justin Halter – SR – Central – 3rd place

BOY’S 4X800 METER RELAY
Herculaneum High School – 8th place

          Class 3 Boy’s Scores

1. John Burroughs 73
27. Herculaneum 7
30. Central 6

 

 

          CLASS 4 

GIRL’S 1600 METER RUN
Taylor Werner – SR – Ste. Genevieve – STATE CHAMPION
Mia Jerman – SR – Ste. Genevieve – 2nd place

GIRL’S 3200 METER RUN
Mia Jerman – SR – Ste. Genevieve – STATE CHAMPION
Taylor Werner – SR – Ste. Genevieve – 2nd place

GIRL’S 400 METER DASH
Sarah Peoples – DeSoto – 7th place

GIRL’S 300 METER HURDLES
Madison Reynolds – JR – Ste. Genevieve – 3rd place
Breanna Setchfield – JR – Farmington – 8th place

GIRL’S 800 METER RUN
Taylor Werner – SR – Ste. Genevieve – 2nd

GIRL’S HIGH JUMP
Peyton Skiles – Potosi – 3rd

GIRL’S POLE VAULT
Caitlin Reed – SO – Festus – 3rd

GIRL’S 4X800 METER RELAY
Ste. Genevieve – 3rd place

 

Class 4 Girl’s Team Scores

1. MICDS 74
2. Ste. Genevieve 56
8. Grandview 20
38. Festus 6
38. Potosi 6
49. Desoto 2
53. Farmington 1

 
———————————
BOY’s 3200 METER RUN
Ben Naeger – JR – Ste. Genevieve – STATE CHAMPION
Aaron Dugan – SR – Hillsboro – 2nd
Jacob Schweiss – SR – Festus – 3rd

BOY’S POLE VAULT
Garrett Johnson – SR – Potosi – STATE CHAMPION
Mark Govero – JR – Festus – 2nd
Bailey Gardner – SR – Potosi – 3rd

BOY’S 110 HURDLES
Isaiah Martin – SO – Hillsboro – 4th

BOY’S 1600 METER RUN
Aaron Dugan – SR – Hillsboro – 2nd
Hunter Darnell – SR – Festus – 7th
Jacob Schweiss – SR – Festus – 8th

BOY’S 300 HURDLES
Eric Roth – FR – Perryville – 5th
Isaiah Martin – SO – Hillsboro – 6th

BOY’S 4X400 METER RELAY
Perryville High School – 5th

BOY’S 4X800 METER RELAY
Festus High School – 7th
Farmington High School – 3rd

BOY’S 800 METER RUN
Ryan Parson – JR – Farmington – 8th

BOY’S DISCUS
Layne Reynolds – SR – Festus – 7th

BOY’S HIGH JUMP
Lamont Allen – JR – DeSoto – 2nd place

BOY’S LONG JUMP
Dane Rodriguez – SR – Windsor – 8th

BOY’S SHOT PUT
Ray Steele – SR – DeSoto – 3rd

 

          Class 4 Boy’s Team Scores

1. Grandview 60
9. Hillsboro 24
11. Festus 21
16. Potosi 16
18. Desoto 14
22. Farmington 12
27. Ste. Genevieve 10
30. Perryville 8
48. Windsor 1

Connect With Us