Saturday State Wrestling Results for Class 3 & 4 Boys

BOYS CLASS THREE

-106-
CARTER WALLIS, FR (39-3) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT :40 OVER EBERSON PEREZ (MCDONALD COUNTY)
QUARTERFINAL WIN BY 4-0 DECISION OVER EMANUEL MCCAULEY OF WARRENTON
SEMIFINAL WIN 6-0 OVER AUSTIN BROWN OF HANNIBAL
**FINISHES 1ST WITH MAJOR DECISION WIN, 11-3, OVER JACKSON BASSETT OF WHITFIELD

AIDEN HAHN, FR (31-6) (FARMINGTON) WIN BY 15-3 MAJOR DECISION CARSON MICKEM (ROLLA)
QUARTERFINAL WIN BY MAJOR DECISION 14-4 OVER KANYON SHURTZ OF FT. ZUMWALT SOUTH
SEMIFINAL LOST 7-1 TO JACKSON BASSETT OF WHITFIELD
CONSOLATION SEMI LOST 9-5 TO CARTER FOGELSONG OF CARL JUNCTION
***FINISHES 5TH WITH 4-1 WIN OVER BRADLEY HITESHEW OF GLENDALE

-113-
BRENTON DRUMMOND, FR (35-9) (DESOTO) LOST A 14-4 MAJOR DECISION TO REIGN CREECH (HANNIBAL)
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 1:12 OVER MICHAEL WILSON OF GRANDVIEW
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN 4-1 OVER BEN CARTER OF WHITFIELD
3RD ROUND WRESTLEBACKS WON 2-0 OVER GABE BARNETT OF HILLSBORO
***FINISHES 6TH AFTER LOSING BY FALL AT 1:45 TO TIM LINK OF PACIFIC

 

-120-
JORDAN PENICK, SO (31-10) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 2:57 OVER COUPER DECKARD (WASHINGTON)
QUARTERFINAL LOST KADEN PURLER OF NORTH POINT
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 2:05 OVER THOMAS BRADLEY OF DESOTO
3RD ROUND WRESTLEBACKS 6-2 WIN OVER BRAYDEN BELDING OF WINDSOR
CONSOLATION SEMI WIN OVER YASHUA AMEN OF WHITFIELD BY DQ
**FINISHES 4TH AFTER LOSING BY FORFEIT VS PRESLEY JOHNSON OF FARMINGTON

PRESLEY JOHNSON, SO (36-3) (FARMINGTON) WIN BY FALL AT 4:34 OVER CHRIS TRUDELL (WILLARD)
QUARTERFINAL LOST 12-3 MAJOR DECISION TO YASHUA AMEN OF WHITFIELD
2ND ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 2:35 TO BRAYDEN SQUIRES OF ROLLA
3RD ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 2:58 OVER JOSHUA KASSING WARRENTON
CONSOLATION SEMI 4-3 WIN OVER JADEN LAMBERT OF BELTON
***FINISHES 3RD AFTER WINNING BY FORFEIT TO JORDAN PENICK OF HILLSBORO

 

-126-
GAVIN ALEXANDER, SR (35-4) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 5:52 OVER GRANT FADLER (PLATTE COUNTY)
QUARTERFINAL WIN 8-2 DECISION OVER TRISTEN ESSIG OF HANNIBAL
SEMIFINAL 8-0 MAJOR DECISION OVER CARTER PRENGER OF HELIAS
**FINISHES 2ND WITH 4-1 DECISION LOSS TO PORTER MATECKI OF WHITFIELD

-132-
JACKSON TUCKER, SO (39-1) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 3:59 OVER CHAD CULP II (HANNIBAL)
QUARTERFINAL WON BY FALL AT 1:53 OVER JUSTIN WIEBERG OF HELIAS
SEMIFINAL 15-4 MAJOR DECISION OVER CALEB CARTER OF WHITFIELD
**FINISHES 1ST WITH WIN BY MAJOR DECISION, 14-6, OVER CHAD BENWELL OF NORTH POINT

 

-150-
EVAN MORRIS, SR (30-5) (HILLSBORO) WIN BY 5-2 DECISION OVER CARSON HAYES (HELIAS CATHOLIC)
QUARTERFINAL WIN BY 18-5 MAJOR DECISION OVER KOEN RAMAGE OF HANNIBAL
SEMIFINAL 4-3 LOSS TO ALEXANDER HUTCHCRAFT OF SMITHVILLE
CONSOLATION SEMI FALL TO BRADY LITTLETON OF BELTON
***FINISHES 5TH WITH 6-3 WIN OVER JERIC GUMAHIN OF FT. ZUMWALT SOUTH

 

-157-
SAM RICHARDSON, JR (33-4) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT 1:56 OVER SHAUN ROBERTS (LADUE HORTON WATKINS)
QUARTERFINAL WIN BY FALL 1:20 OVER ELI HOMAN OF HELIAS
SEMIFINAL WIN BY FALL AT 4:53 OVER DARRIUS PAIGE OF VAN HORN
**FINISHES 1ST WITH WIN BY FALL AT 3:01 OVER RILEY BECKMAN OF BOLIVAR

-165-
GRIFFIN RAY, SR (40-3) (HILLSBORO) WIN BY FALL AT :56 OVER JONATHAN HOLT (CAMDENTON)
QUARTERFINAL WON 9-0 MAJOR DECISION TO DA’MARCUS PENSON OF VAN HORN
SEMIFINALS 1-0 WIN OVER GARY WALKER OF WILLARD
**FINISHES 1ST WITH WIN BY FALL AT 2:16 OVER TONY STEWART OF CARL JUNCTION

 

-175-

BRICE HENRY, SO (41-6) (WINDSOR) WIN 9-1 MAJOR DECISION OVER COLE JOHNSON (PLATTE COUNTY)
QUARTERFINAL WIN 4-1 OVER RICKSON TAYLOR OF DESMET
SEMIFINAL 9-5 LOSS TO TREY BREWER OF BOLIVAR
CONSOLATION SEMI WIN BY FALL AT 4:14 OVER JASE MOTLAGH OF WILLARD
***FINISHES 3RD PLACE WITH SUDDEN VICTORY OVER RICKSON TAYLOR OF DESMET

 

-285-
ISAAC FOELLER, SR (38-1) (DESOTO) WIN 2-1 DECISION OVER RYAN ROSS (HANNIBAL)
QUARTERFINAL WIN 5-2 OVER BRADY GRIFFIN OF WILLARD
SEMIFINAL 1-0 WIN OVER CAYDEN BOLLINGER OF CARL JUNCTION
**FINISHES 2ND AFTER LOSING BY FALL AT 1:42 VS JACE HITT OF MCDONALD COUNTY

———————————————————————————-

BOYS CLASS FOUR

-113-
XANDER HARRIS, SR (21-8) (SECKMAN) WIN 8-5 OVER CARTER BARNES (TROY BUCHANAN)
QUARTERFINAL LOST BY FALL AT 1:43 TO DEVON HARRISON
2ND ROUND WRESTLEBACKS WON BY FALL AT 3:57 OVER CHAZ MITCHELL OF FRANCIS HOWELL CENTRAL
3RD ROUND WRESTLEBACKS LOST 9-2 TO DAMIEN MOSELY OF OZARK
***ELIMINATED***

-120-
MATHEW COOK, JR (35-10) (SECKMAN) WON BY FALL OVER KEATON OVERCAST (REPUBLIC)
QUARTERFINAL LOST 11-8 TO GAVIN PARKS OF GRAIN VALLEY
2ND ROUND WRESTLEBACKS WON 14-4 MAJOR DECISION OVER JACKSON TENNY OF LAFAYETTE WILDWOOD
3RD ROUND WRESTLEBACKS LOST 6-2 TO MILLER SIPES OF STALEY
***ELIMINATED***

-150-
DRAKE JENKINS, JR (38-10) (SECKMAN) WON BY FALL AT 5:18 OVER GREG DILLON (BLUE SPRINGS)
QUARTERFINAL LOST 3-1 TO BRAXTON STRICK OF OZARK
2ND ROUND WRESTLEBACKS WON 3-2 OVER ETHAN VANDE VEN OF PARK HILL
3RD ROUND WRESTLEBACKS LOST 14-3 TO COLBY GRAY (FORT OSAGE)
***ELIMINATED***

-157-
JOHN BAMVAKAIS, SR (41-7) (SECKMAN) WON BY FALL AT :13 OVER JUSTIN LITTLE (LIBERTY (WENTZVILLE))
QUARTERFINAL WON BY FALL AT 5:08 OVER GAVIN BIRKETT OF RAY PEC
SEMIFINAL WON BY FALL AT :45 OVER CADEN GOUSETIS OF EUREKA
**FINISHES 1ST WITH WIN BY DECISION, 3-1, OVER TREY CRAIG OF LIBERTY

-190-
COLE RUBLE, SR (34-7) (SECKMAN) WON BY DECISION, 9-5, OVER IRVIN HEGGEMANN (FRANCIS HOWELL)
WON QUARTERFINALS BY FALL AT 3:28 OVER CADE MUSCIA (LEBANON)
SEMIFINAL WON 5-2 OVER TREVOR THORN (LIBERTY NORTH)
**FINISHES 1ST WITH WIN BY DECISION, 6-5, OVER ANDREW WIER OF LAFAYETTE WILDWOOD

Newsletter