Weather Alert

Here are the area boys who will participate in the state wrestling tournament this week and their first round matchups

==================================================================
CLASS ONE
==================================================================

–108–

Kaden Gegg, Jr. 36-10, Valle Catholic
1st round vs Breydon Pelt of Diamond

———————————————————

–120–

William Kuehn, Fr. 27-16, Valle Catholic
1st round vs Mason Hamilton of South Harrison

 

————————————————————

–126–

Jon Halfmann, Sr. 19-8, St. Pius X
1st round vs Noah Gonzalez of St. P KC

 

————————————————————–

–132–

Andrew Boltd, Fr. 8-12, St. Pius X
1st round vs Marco Dalakishvili of St. P KC

Joseph Flieg, Jr. 37-7, Valle Catholic
1st round vs Dalton McNeal of Lawson

 

—————————————————————

–152–

Josh Bieser, Sr. 44-2, Valle Catholic
1st round vs Wyatt Moran of Plattsburg

—————————————————————

-195–

Jacob Calbreath, Jr. 30-5, Valle Catholic
1st round vs Aaron Schlueter of Tarkio

—————————————————————

–220–

Noah Elbert, Jr. 35-10, Valle Catholic
1st round vs Tristin Gavette of Versailles (ver-sales)

 

==================================================================
CLASS TWO
==================================================================

–106–

Samuel Mullins, Fr. 22-16, Central (Park Hills)
1st round vs Cole Blattner of Fulton

 

Karter Worley, Fr. 23-13, Ste. Genevieve
1st round vs Jaden Crisp of Kirksville

——————————————————————

–113–

Bryant Schwent, So 29-7, Ste. Genevieve
1st round vs Chance McKim of Kirksville

—————————————————————–

–120–

Austin Hassell, Jr. 32-7, Central (Park Hills)
1st round vs Brady Roark of Seneca

 

——————————————————————-

–126–

Isaiah Basler, Fr. 30-16, Ste. Genevieve
1st round vs Tanner Riley of Cameron

——————————————————————

–132–

Gavin Gross, Sr. 19-5, Ste. Genevieve
1st round vs Bryson Damgar of Savannah

 

——————————————————————

–138–

Evan Winters, Fr. 37-7, Ste. Genevieve
1st round vs Jackson Snider of Logan-Rogersville

 

—————————————————————–

–145–

Justin Schwent, So. 30-16, Ste. Genevieve
1st round vs Jace Duemmel of Helias

 

———————————————————————

–152–

Levi Wiegand, Sr. 23-12, Ste. Genevieve 152
1st round vs Issac Jackson of Marshall

 

————————————————————————

–160–

Mason Langeneckert, Fr. 6-1, Ste. Genevieve
1st round vs Elijah Brocksmith of Fulton

 

————————————————————————

–170–

Levi Courtney, Sr. 38-10 Potosi
1st round vs Gabriel Commons of Seneca

 

Ethan Ogden, Sr. 31-6, Ste. Genevieve
1st round vs Corbin McCully of Monett

————————————————————————-

–182–

Gabriel Willett, So. 20-18, Ste. Genevieve
1st round vs Camden Meeks of Blair Oaks

 

——————————————————————–

–195–

Elijah Holifield, Sr. 21-17, Ste. Genevieve
1st round vs Zander Brinegar of Oak Grove

 

——————————————————————

–220–

Aden Martinez, So. 35-12, Potosi
1st round vs Colton Hannah of Kirksville

 

———————————————————————–

–285–

Ryan Schmelzle, Sr. 31-5, Ste. Genevieve
1st round vs Josh Lund of St. Charles

 

————————————————————————

==================================================================
CLASS THREE
==================================================================

–106–

Gabe Barnett, Fr. 30-5, Hillsboro
1st round vs Daniel Smith of Chaminade

 

————————————————————————

–113–

Dayton Boyd, Sr. 43-2, Farmington
1st round vs Charles Morgan of Hazelwood East

 

Jordan Penick, Fr. 30-14, Hillsboro
1st round vs Jeremiah Kassing of Warrenton

 

——————————————————————————

–120–

Gavin Alexander, Jr. 30-2, Hillsboro
1st round vs Thomas Mutarelli of Branson

 

Presley Johnson, Fr. 38-12 Farmington
1st round vs Wyatt Black of Neosho

 

————————————————————————

–126–

Austin Neff, Sr. 24-9, Festus
1st round vs Cody Culp of Hannibal

Jackson Tucker, Fr. 41-3, Hillsboro
1st round vs Norman Schneider of Raytown South

————————————————————————

–132–

Blake Cook, Sr. 41-5, Farmington
1st round vs Eli Schuemann of Capital City

 

Blake Jackson Tucker, Jr. 29-10, Hillsboro
1st round vs Steven Campos of Van Horn

 

————————————————————————

–138–

Nate Barnett, Jr. 33-11, Hillsboro
1st round vs Marcus Gritts of Marshfield

 

Nate Schnur, Jr. 29-19, Farmington
1st round vs Nate Copeland of Neosho

 

————————————————————————

–145–

Trace Dunlap, So. 27-6, Farmington
1st round vs Gabriel Hoekel of Union

 

Sam Richardson, So. 37-5, Hillsboro
1st round vs Bostyn Patterson of Neosho

 

————————————————————————

–152–

Drew Felker, Sr. 34-14, Farmington
1st round vs De’Marcus Penson of Van Horn

 

Evan Morris, Jr. 36-9, Hillsboro
1st round vs Tanner Quick of Jeff City

 

————————————————————————

–160–

Eddie Hines, Jr. 25-9 Hillsboro
1st round vs Brody Williams of North Point

 

Peyton Shaver, Fr. 42-6, Festus
1st round vs Devin Adams of Parkway West

 

Ethan Turner, So. 31-16, Farmington
1st round vs Evan Rolwes of DeSmet

 

————————————————————–

–182–

Dalton Litzsinger, Sr. 39-6, Hillsboro
1st round vs Chance Benford of Carl Junction

 

————————————————————————

–195–

Asa Foeller, Jr. 34-4, DeSoto
1st round vs Keanu Sua of Van Horn

 

Rowdy Vaugh, So. 20-24, Farmington
1st round vs Michael Friederich of Jeff City

 

————————————————————————

–220–

Isaac Foeller, Jr. 27-1, DeSoto
1st round vs Nick Picaud of Parkway West

 

Mason Lay, Jr. 17-13, North County
1st round vs Adrian Harrold of Whitfield

 

————————————————————————

–285–

Peyton Simily, Sr. 25-20, Farmington
1st round vs Jaydon Woodall of Parkway West

 

————————————————————————

 

==================================================================
CLASS FOUR
==================================================================

–106–

Owen Staat, Fr. 27-11, Northwest (Cedar Hill)
1st round vs Hank Benter of Hickman

 

——————————————————————-

–126–

Evan Porter, Fr. 30-11, Northwest (Cedar Hill)
1st round vs Tyler Barkley-Fields of Blue Springs South

 

——————————————————————–

–138–

Landon Rogers, Sr. 26-8, Northwest (Cedar Hill)
1st round vs Eli Sneed of Carthage

 

———————————————————————

–145–

Lucas Ahrens, Jr. 24-13, Northwest (Cedar Hill)
1st round vs Lucas Campbell of Ozark

 

———————————————————————-

–160–

Tristan Staat, Jr. 31-7, Northwest (Cedar Hill)
1st round vs Charos Sutton of Troy Buchanan

 

————————————————————————

–170–

Cory Burris, Sr. 18-24, Fox
1st round vs Connor Sandridge of Republic

 

Hunter Melber, Sr. 36-6, Northwest (Cedar Hill)
1st round vs Zander Dombrowski of Raymor Peculiar

 

————————————————————————–

–285–

Andrew Hinchey, Sr. 30-6, Northwest (Cedar Hill)
1st round vs Matthew Craig of Wentzville

 

 


Connect With Us Listen To Us On