Weather Alert

MAY 22, 2016 STATE TRACK RESULTS; CLASS 1 & CLASS 2

Class 1 Girl’s Team Results…

1) Mound City 72.5
25) Crystal City 6
47) North Andrew 1

==Individual Results==

CRYSTAL CITY:
Freshman, Emma Shirley placed 3rd in the 200m

————

Class 1 Boy’s Team Results…

1) North Andrew 51
20) Zalma 12
20) Viburnum 12
46) Glasgow 1

==Individual Results==

ZALMA:
Peyton Ford placed 3rd in the 3200m as a junior.

VIBURNUM:
4×800 relay team finished 6th.
Noah Payne took 3rd in the 800m

————————–
————————–
————————–

Class 2 Boy’s Team Results…

1) Skyline 65
3) Bourbon 37
15) Woodland 17
21) St. Vincent 13
43) Windsor 3
43) Jefferson 3
43) Valley Park 3
47) Valle Catholic 2
47) Iberia 2
53) Steelville 1
53) Tipton 1

==Individual Results==

BOURBON:
STATE CHAMPIONS IN THE 4×200 relay.
Jacob Fritz, senior, 2nd in the 100m. 6th in the High Jump
Alex Frits, senior, 3rd in the 200m
2nd as a team in the 4×100

ST. VINCENT:
Senior, Levi Krauss placed 3rd in the 1600m. 3rd in the 3200m
Llayne Hlavek finished 5th in the javelin.

WOODLAND:
Logan Thomsen finished 6th in the 1600m
5th as a team in the 4×800
Cole Schlief finished 2nd in the long jump.

JEFFERSON:
Mike Reed took 6th in the long jump.

VALLE CATHOLIC:
Carl Loida took second in the Javelin

WINDSOR:
Dillyn Berschauer finished 6th in the shot put.

—————

Class 2 Girl’s Team Results…

1) Father Tolton 55
7) Jefferson 27
15) Steelville 18
29) South Callaway 8
29) Valle Catholic 8
34) Woodland 6
35) St. Vincent 5
37) Lafayette County 4
45) Bourbon 1

==Individual Results==

ST. VINCENT:
Delia Lowman took 4th in the 300H.

JEFFERSON;
Freshmen,Anna Heackock took 4th in the 100H. 5th place in the 300H. 6th in the high jump.
Freshmen, Jordan Heacock finished 4th in the 3200
Placed 3rd in the 4×800 and 6th as a team in the 4×100 relay

WOODLAND:
Cheyenne Wells was 5th in the 3200

STEELVILLE:
Freshmen, Allie Gibbs the STATE CHAMPION in the 3200 and placed 2nd in the 1600m

VALLE CATHOLIC:
Riley Wolk placed 3rd in the high jump

Connect With Us Listen To Us On