Weather Alert

2020 Wrestling State Championships Results

Watch the MSHSAA Wrestling State Championships Here: MSHSAA TV

=======GIRLS=======

—103 LBS—

JILLIAN EMS – SENIOR, NORTHWEST ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 5:12 vs. ABBY EBERWINE – FRANCIS HOWELL
QUARTERFINALS: LOST BY FALL AT 1:14 vs. ASHLYN ELI – NIXA
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 3:33 vs. LILLY MCCOLLUM – EUREKA

—110 LBS—

KARLEE LACHANCE – SOPHOMORE, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 4:23 vs. ASHLYNN LOECHNER – LEBANON
QUARTERFINALS: LOST BY DECISION (8-3) vs. JORDAN VILES – WINNETONKA
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 3:21 vs. AIVA MAYER – CARROLLTON

REILLY BAUGHMAN – JUNIOR, WINDSOR ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 3:19 vs. TAYLOR MUSTAIN – CAMDENTON
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY DECISION (7-4) vs. CHYANNE DAVIS – MCCLUER NORTH
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (7-3) vs. RYLEE BAKER – FULTON

—115 LBS—

MIKAYLA WHATLEY – JUNIOR, NORTH COUNTY ***5TH PLACE***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 5:45 vs. ZOE SANTA CRUZ – SENIOR, FORT ZUMWALT NORTH
QUARTERFINALS: WON BY SUDDEN VICTORY (3-1) vs. LEXI HATFIELD – STALEY
SEMIFINALS: LOST BY FALL 4:39 VS CHLOE HERRICK – HARRISONVILLE
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 2:30 CAITLYN THORNE – ST. CHARLES
5TH PLACE MATCH: WON BY DECISION 4-2 VS. LEXI HATFIELD – STALEY

REESE WINGBERMUEHLE – SENIOR, SECKMAN ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 1:22 vs. SOPHIA TRAN – FRANCIS HOWELL CENTRAL
QUARTERFINALS: LOST BY FALL AT 5:28 vs. LIZZIE MILLER – BUFFALO
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (14-8) vs. EARTHIS PASCUA – LINDBERG

—120 LBS—

CORRINE MCCLURE – SENIOR, SECKMAN ***5TH PLACE***
1ST ROUND: WON BY DECISION (4-2) vs. MARISSA SANABRIA – FRESHMAN, HOLT
QUARTERFINALS: LOST BY FALL AT 3:00 vs. CHRISTINA HERRING – CAMERON
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 1:46 VS NADIA MIDDENDORF – PARKWAY SOUTH
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY MAJOR DECISION 14-4 VS. AN’JOLI FARD – GRANDVIEW
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 6-3 VS. SABRINA KING – ST. CHARLES
5TH PLACE MATCH: WIN BY DECISION 5-4 VS. CHRISTINA HERRING – CAMERON

AN’JOLI FARD – SENIOR, GRANDVIEW ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 5:41 vs. MCKENZIE GILREATH – MAYSVILLE
QUARTERFINALS: LOST BY FALL AT 0:48 vs. AUTUMN FLANIGAN – TROY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 4:54 vs. TAILIA LEE – WEBSTER
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY MAJOR DECISION 14-4 VS. CORRINE MCCLURE – SECKMAN

SUMMER SMITH – SENIOR, NORTHWEST ***ELIMINATED***
1ST ROUND: vs. AUTUMN FLANIGAN – TROY BUCHANAN
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 0:39 vs. MCKENZIE GILREATH – MAYSVILLE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 1:41 vs. MELAINA BEACHNER – HARRISONVILLE

—125 LBS—

ISABEL BASLER – SOPHOMORE, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:11 vs. NONNIE JUSTICE – HARRISONVILLE
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 4:36 vs. SYDNEY MCGHEE – FRANCIS HOWELL

MADISON CONRAD – SOPHOMORE, SECKMAN ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 4:41 vs. BAILEY JOINER – LEBANON
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 3:30 vs. BAYLEE JOBSON – MARCELINE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 3:41 vs. BROOKE COX – LAWSON

—130 LBS—

LILY SHAFFREY – FRESHMAN, NORTHWEST ***3RD PLACE***
1ST ROUND: WON BY DECISION (4-2) vs. TAYLOR THOMAS – SENIOR, STALEY
QUARTERFINALS: WON BY DECISION (7-1) vs. JUSTICE SEELY – WAYNESVILLE
SEMIFINALS: LOST BY DECSION 5-0 vs. HALEY WARD – FORT OSAGE
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 3:33 VS. AMARA REICHART – BATTLE
3RD PLACE MATCH: WIN BY MAJOR DECISION 9-0 VS. ABBEY CORDIA – OSAGE

GENEVIEVE NICKELSON – SENIOR, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY DECISION (9-2) vs. KAYLIE DOW – PLATTSBURG
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 1:43 vs. KAYLA DAVIS – MCCLUER NORTH
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 2:13 vs. JUSTICE SEELY – WAYNESVILLE

—135 LBS—

TAYLOR MURPHEY – SENIOR, NORTHWEST ***3RD PLACE***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 0:52 vs. LOTUS VAN DYK – SOPHOMORE, NEVADA
QUARTERFINALS: WON BY DECISION (8-6) vs. TESS KINNE – FORT OSAGE
SEMIFINALS: LOST BY FALL 1:59 vs. SAVANNA MCCUTCHEN – LAWSON
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 2:29 VS. HANNAH O’CONNOR – ROLLA
3RD PLACE MATCH: WIN BY FALL 3:36 VS. CASSIDY HEAD – ST. CHARLES

—166 LBS—

JAYCEE FOELLER – JUNIOR, DESOTO ***STATE CHAMPION***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 0:49 vs. KYLIE SWINNEY – SENIOR, ST CHARLES
QUARTERFINALS: WON BY FALL AT 0:50 vs. HARMONY RUST – NIXA
SEMIFINALS: WIN BY FALL 3:24 vs. AVA MILLER – TRUMAN
CHAMPIONSHIP: WIN BY FALL 2:48 VS. KAYLEE GROSS – STE. GENEVIEVE

KEIGAN NEWHOUSE – SENIOR, NORTHWEST ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WON BY DECISION (2-1) vs. CASSANDRA CHILDREY – MCCLUER NORTH
QUARTERFINALS: LOST BY FALL AT 1:06 vs. AVA MILLER – TRUMAN
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FORFEIT vs. DESIRE ADAMS – PATTONVILLE

KAYLEE GROSS – JUNIOR, STE. GENEVIEVE ***2ND PLACE***
1ST ROUND: WON BY FALL AT 1:45 vs. DESIRE ADAMS – JUNIOR, PATTONVILLE
QUARTERFINALS: WON BY FALL AT 2:52 vs. ALIYAH ASHBY – NORTH KANSAS CITY
SEMIFINALS: WIN BY DECISION 10-4 vs. EMMA SCHREIBER – KIRKWOOD
CHAMPIONSHIP: LOST BY FALL 2:48 VS. JAYCEE FOELLER – DESOTO

—187 LBS—

MAGGIE MYRACLE – SOPHOMORE, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 3:30 vs. HOLLIE HEDGPETH – CAMERON
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 1:00 vs. PAIGE CLINES – FULTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 3:26 vs. JASMINE DUNCAN – WAYNESVILLE

OLIVIA BUCKLEY – SOPHOMORE, NORTHWEST ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 4:36 vs. SAMANTHA MUMM – SENIOR, PLATTSBURG
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY SUDDEN VICTORY (4-2) vs. LILLY BADER – ORCHARD FARM
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY DECISION (4-1) vs. KYLIE MARTIN – MARSHFIELD
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 1:20 VS. KAYLYN MUNN – PLATTE COUNTY

=======BOYS=======

=====================
=======CLASS 1=======
=====================

—106 LBS—

KADEN GEGG – FRESHMAN, VALLE CATHOLIC ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL vs. MICHAEL MCCOY – ADRIAN
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT :34 vs. CLANCY WOODWARD – MID-BUCHANAN

—120 LBS—

JOSH HURT – FRESHMAN, HERCULANEUM ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT :17 vs. GAVYNN CARPENTER – HALLSVILLE
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 2:26 vs. ROSS CRITTEN – GALLATIN

—145 LBS—

PEYTON TUCKER – SENIOR, VALLE CATHOLIC ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY MAJOR DECISION 13-4 TO BLAKE WILES – JUNIOR, FATIMA
1ST ROUND WRESTLEBACK: WON BY DECISION (8-4) VS HAYES MILLER OF PALMYRA
2ND ROUND WRESTLEBACK: WON BY FALL AT 2:01 VS BUTCH WALTERS – MID BUCHANAN
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 3-1 VS MASON BARNETT – MARCELINE

—152 LBS—

JOSHUA BIESER – SOPHOMORE, VALLE CATHOLIC ****ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY TECH FALL TO RODELL SPERRY – SOPHOMORE, GALLATIN
1ST ROUND WRESTLEBACK: WON BY FALL AT 4:12 VS ISAIAH MYERS – LAFAYETTE COUNTY
2ND ROUND WRESTLEBACK: WON BY FORFEIT VS BRADEN CARPENTER – LAWSON
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 4-2 VS MATTHEW SCHUEDDIG – WHITFIELD

—160 LBS—

TREY HUCK – SENIOR, VALLE CATHOLIC ***ELIMINATED***
1ST ROUND: PINNED COLTEN STEVENS, SO OF ROCKPORT AT :40
QRT: LOSS BY 18-6 MAJOR DECISION TO LUCAS PEMBERTON OF HALLSVILLE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 2:06 VS LANDON CLEMENT – DIAMOND
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 5-3 VS HUNTER NELSON – MARCELINE

=====================
=======CLASS 2=======
=====================

—113 LBS—

GAVIN GROSS – SOPHOMORE, STE. GENEVIEVE ***5TH PLACE***
1ST ROUND: WIN 6-0 DECISION VS TANNER RILEY – SOPHOMORE, CAMERON
QRT: WIN 3-2 DECISION OVER JUAREZ BRAYAN OF MEXICO
SEMIS: LOST BY DECISION 8-2 VS ETHAN DAY OF EXCELSIOR SPRINGS
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 4-3 VS. CANYON CUNNINGHAM – BOLIVAR
5TH PLACE MATCH: WIN BY DECISION 6-4 VS. BRAYAN JUAREZ – MEXICO

AUSTIN HASSELL – FRESHMAN, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY DECISION (7-3) vs. JASE TODD – ODESSA
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY MAJOR DECISION (13-3) vs. BRAYDEN BASS – PLEASANT HILL
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY TECH FALL AT 5:00 vs. JOSEPH LAUSE – ST. FRANCIS BORGIA

—120 LBS—

DALTON MCNEAL – JUNIOR, STE. GENEVIEVE ***5TH PLACE***
1ST ROUND: PINNED AKHILLEUS ARGUELLES AT 1:11 – FRESHMAN, CASSVILLE
QRT: LOSS BY FALL AT 5:49 TO JACKSON CASWELL OF FULTON
2ND ROUND WRESTLEBACKS WON BY MAJOR DECISION (11-2) VS CHANCE PHILLIPS OF SAVANNAH
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 4:20 VS RICARDO JUAREZ – MEXICO
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY TECHNICAL FALL VS. BROCK WOODCOCK – ST. CLAIR
5TH PLACE MATCH: WIN BY DECISION 8-2 VS. DAVID RIVERA – PLEASANT HILL

KOBE BOLIN – FRESHMAN, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY DECISION (10-5) vs. DAVID RIVERA – PEASANT HILL
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (4-3) vs. JOSH FERREL – ST. CHARLES WEST

—126 LBS—

DAVID COROMA – SOPHOMORE, POTOSI ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:44 vs. ZACH REDWINE – PLEASANT HILL
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY SUDDEN VICTORY (5-3) vs. JACOB ALESHIRE – MOBERLY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FORFEIT vs. DILLON WITT – SULLIVAN

—132 LBS—

KADE WILLIS – JUNIOR, CENTRAL ***6TH PLACE***
1ST ROUND: SUDDEN VICTORY 6-4 OVER GARRETT LYONS – FRESHMAN, PLEASANT HILL
QRT: WIN 16-1 TECH FALL OVER CALEB MEEKS OF BLAIR OAKS
SEMIS: LOST BY INJURY 4:00 VS JAY STRAUSBAUGH OF LOGAN ROGERSVILLE
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY INJURY VS. RYAN SCHEPERS – OSAGE
5TH PLACE MATCH: LOST BY INJURY VS. BRECKON GATES – CAMERON

NATHAN SELBY – JUNIOR, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY TECH FALL AT 5:37 vs. KARTER BRINK – MONETT
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY MAJOR DECISION (10-2) vs. BREKEN GATES – CAMERON

—138 LBS—

JACOB DICKENS – SENIOR, STE. GENEVIEVE ***4TH PLACE***
1ST ROUND: WIN 10-5 DECISION OVER GABE HUNTER – JUNIOR, CASSVILLE
QRT: WIN 6-0 DECISION OVER CARSON SMITH OF OAK GROVE
SEMIS: LOST BY DECISION 9-3 VS JOSEPH SEMERAD OF MONETT
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 3:25 VS. BRAXTON RICKART – EXCELSIOR SPRINGS
3RD PLACE MATCH: LOST BY DECISION 7-2 VS. ZACH LEWIS – MOBERLY

—145 LBS—

LEVI WIEGAND – SOPHOMORE, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 3:11 vs. KEVIN DUONG – MEXICO
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 2:13 vs. TOMMY RIFFLE – PLEASANT HILL

—152 LBS—

BLAKE BOLIN – SENIOR, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 5:48 vs. CALEB WORLAND – CAMERON
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (7-0) vs. MATT BALKE – CLINTON

—160 LBS—

WILLIAM MAYBERRY – SENIOR, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 4:46 vs. LUKE MALIZZI – ODESSA
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 2:16 vs. GABRIEL COMMONS – SENECA

BRETT BIESER – JUNIOR, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:46 vs. DAWSON WHEELER – CHILLICOTHE
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (4-2) vs. DOMINIC CAHALAN – KIRKSVILLE

—170 LBS—

CODY SKAGGS – SOPHOMORE, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:01 vs. GABE HUMMER – SAVANNAH
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 1:58 vs. CLARK FREEMAN – MOBERLY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 1:36 vs. BLAKE DAHER – BUFFALO

—182 LBS—

DALE PROPST – SOPHOMORE, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL 2:56 vs. TRISTAN GILLESPIE – KIRKSVILLE
1ST ROUND WRESTLEBACKS: vs. ADVANCED DUE TO FORFEIT
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 0:41 vs. KEEGAN REYNOLDS – CAMERON

—195 LBS—

TROY HARRIS – SOPHOMORE, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY MAJOR DECISION (10-0) vs. ALEX MEYER – ST. CHARLES WEST
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (10-6) vs. CAMREN HEDGPETH – CAMERON

—220 LBS—

AUSTIN CARVER – JUNIOR, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:48 vs. ADAM REAVES – LOGAN-ROGERSVILLE
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (3-2) vs. GARRETT HUDSPETH – OAK GROVE

CALEB LAND – FRESHMAN, POTOSI ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT :26 vs. DRAYTON HUCHTEMAN – BOLIVAR
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT :43 vs. ISAAC WASHBURN – CHILLICOTHE

—285 LBS—

MICHAEL WEINHOLD – JUNIOR, CENTRAL ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY MAJOR DECISION (8-0) vs. JOSH DUNMIRE – FULTON
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 3:56 vs. GRANT DURMAN – SENECA

LUIS ORTIZ – JUNIOR, POTOSI ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS 5-0 DECISION TO ANDREW HUFF – JUNIOR, MOBERLY
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 4:40 VS CHRISTIAN PENISTON OF CHILLICOTHE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY FALL AT 2:08 VS JOSH DUNMIRE – FULTON
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 4:37 VS LEVI KENADY – BUFFALO

RYAN SCHMELZLE – SOPHOMORE, STE. GENEVIEVE ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY DECISION (5-2) vs. SHANE GILMORE – BLAIR OAKS
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (4-2) vs. NATHAN HITCH – PLEASANT HILL

=====================
=======CLASS 3=======
=====================

—106 LBS—

GAVIN ALEXANDER – FRESHMAN, HILLSBORO ***STATE CHAMPION***
1ST ROUND: WIN 10-2 MAJOR DECISION OVER ASHTON ATKINS – SOPHOMORE, FORT ZUMWALT SOUTH
QRT: WON BY TECH FALL AT 5:24 VS CARTER PRENGER OF HELIAS
SEMIFINALS: WIN BY DECISION 4-0 vs. LANE CROSS – BELTON
CHAMPIONSHIP: WIN BY DECISION 9-5 VS. RAYMOND HEMBREE – NEOSHO

—113 LBS—

DAYTON BOYD – SOPHOMORE, FARMINGTON ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS 4-2 DECISION TO DRU AZCONA – FRESHMAN, GRAIN VALLEY
1ST ROUND WRESTLEBACK WIN 6-0 DECISION OVER ALDAN KELLY OF LIBERTY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 5-3 vs. KYSHIN ISRINGHAUSEN – BRANSON

AIDAN HAGGARD – JUNIOR, HILLSBORO ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS 8-5 DECISION TO COOPER RIDER – FRESHMAN, SMITHVILLE
1ST ROUND WRESTLEBACKS PINNED ARLON IVY OF PARKWAY WEST AT 4:02
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY SUDDEN VICTORY 7-5 vs. ANTONIO RIZZI – BELTON

—120 LBS—

AUSTIN WADLOW – SENIOR, FARMINGTON ***2ND PLACE***
1ST ROUND: ADVANCED BY FORFEIT OVER ALEXANDER SEDERBURG – JUNIOR, ROLLA
QRT: WON BY FALL AT 3:42 VS BRADEN STARK FT. ZUMWALT EAST
SEMIFINALS: WIN BY MAJOR DECISION 14-6 vs. COLE PATTON – LEBANON
CHAMPIONSHIP: LOST BY DECISION 5-2 VS. ELI ASHCROFT – KEARNEY

JONATHON COROAMA – JUNIOR, NORTH COUNTY ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN 8-7 OVER KYLER CARTER – SENIOR, WEBB CITY
QRT: WON BY DECISION (5-4) VS ETTIEN RODGERS OF HAZELWOOD EAST
SEMIFINALS: LOST BY MAJOR DECISION 12-1 VS ELI ASHCROFT – KEARNEY
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 13-8 VS. JT O’ROURKE – SMITHVILLE
5TH PLACE MATCH: LOST BY FALL 2:34 VS. COLE PATTON – LEBANON

EVAN MORRIS – FRESHMAN, HILLSBORO ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS BY FALL AT 3:26 TO JACK LAGE – SOPHOMORE, HELIAS CATHOLIC
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN 8-0 DECISION OVER RICHARD KIM OF FT. ZUMWALT SOUTH
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 2:29 vs. BRADEN STARK – FORT ZUMWALT EAST
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 8-3 VS. JT O’ROURKE – SMITHVILLE

—126 LBS—

KYLE CRAWFORD – SENIOR, FARMINGTON ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN 11-0 MAJOR DECISION OVER BO ROSEN – SOPHOMORE, LEBANON
QRT: WON BY FALL AT 1:07 VS JEFFERY KOBEL OF SMITHVILLE
SEMIFINALS: LOST BY FALL 2:27 vs. ZACK FENNELL – ROLLA
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 2:50 CHRISTIAN CARTRIGHT – BRANSON
5TH PLACE MATCH: LOST BY FALL 0:57 VS. TRENTON STARR – GRAIN VALLEY

JAMES SHORT – SENIOR, HILLSBORO ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 3:57 vs. CHRISTIAN CARTRIGHT – BRANSON
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DISQUALIFICATION

CHRIS SINGLETON – JUNIOR, NORTH COUNTY ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS BY FALL AT 1:33 TO JOSH COPHER – SENIOR, WEBB CITY
1ST ROUND WRESTLEBACKS: WIN PINNED ALDEN SULLIVAN OF MCCLUER NORTH AT 2:08
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 4-2 vs. JEFFERY KOBEL – SMITHVILLE

—132 LBS—

DALTON LITZSINGER – SOPHOMORE, HILLSBORO ***3RD PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 2:48 OVER HAYDEN DEARBORN – SENIOR, LEBANON
QRT: WON BY FALL AT 1:53 VS ANDREW HEDGECORTH OF SMITHVILLE
SEMIFINALS: LOST BY DECISION 4-1 VS OSCAR ORTIZ – MCDONALD
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY INJURY VS. ELI ROCHA – PLATTE COUNTY
3RD PLACE MATCH: WIN BY MAJOR DECISION 12-0 VS. BLAKE COOK – FARMINGTON

AMOS LITTRELL – JUNIOR, NORTH COUNTY ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 0:44 vs. OSCAR ORTIZ – MCDONALD COUNTY
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 1:36 vs. DYLAN MCCOY – FORT ZUMWALT EAST

BLAKE COOK – SOPHOMORE, FARMINGTON ***4TH PLACE***
1ST ROUND: WIN 4-0 DECISION OVER TIMOTHY STEVENS – JUNIOR, WILLARD
QRT: WON BY DECISION (8-3) VS ISAAC ROBERSON OF MCCLUER NORTH
SEMIFINALS: LOST BY FALL 0:37 VS KOLTON SANDERS – NEOSHO
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 4-2 VS. TIMOTHY STEVENS – WILLARD
3RD PLACE MATCH: LOST BY MAJOR DECISION 12-0 VS. DALTON LITZSINGER – HILLSBORO

—138 LBS—

GRIFFIN RAY – FRESHMAN, HILLSBORO ***5TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY 6-1 DECISION TO DATHAN MICKEM – SENIOR, ROLLA
QRT: WON BY FALL AT 5:52 VS LUCA RILEY OF BELTON
SEMIFINALS: LOST BY DECISION 5-3 VS ALEXSEY SALAZ – HELIAS
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 3-2 VS. DATHAN MICKEM – ROLLA
5TH PLACE MATCH: WIN BY DECISION 5-0 VS. BEN LOCKE – KEARNEY

DREW FELKER – SOPHOMORE, FARMINGTON ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS BY 12-0 MAJOR DECISION VS GRANT GARRETT – JUNIOR, CAMDENTON
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FORFEIT OVER GABE DAVIS OF PLATTE COUNTY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 3-0 VS BEN LOCKE – KEARNEY

—145 LBS—

SCHMUKE BRANCH – SENIOR, FARMINGTON ***5TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 2:37 OVER DORNAL GARRY – SENIOR, MCCLUER NORTH
QRT: LOST BY DECISION (8-3) VS RYAN HAMPTON OF SMITHVILLE
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 3-0 VS BRETT ST. JOHN – WESTMINSTER CHRISTIAN ACADEMY
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 2:57 MUJAHID SMITH – RUSKIN
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 2:36 VS. CADEN GREEN – KEARNEY
5TH PLACE MATCH: WIN BY DECISION 7-6 VS. RUGER LEPERT – MARSHFIELD

JORDAN BORSETH – JUNIOR, NORTH COUNTY ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WIN BY 5-3 DECISION OVER BRETT ST. JOHN – JUNIOR, WESTMINSTER CHRISTIAN ACADEMY
QRT: LOST BY FALL AT 1:06 VS CADEN GREEN OF KEARNEY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 5-2 VS RUGER LEPPERT – MARSHFIELD

—152 LBS—

LUKE LONGTIN – JUNIOR, WINDSOR ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS BY FALL AT 3:29 VS MASON HEDGECORTH – SENIOR, SMITHVILLE
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 3:32 OVER NIKOLAI CAREAGA OF HELIAS
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY TECHNICAL FALL VS CONNOR ZIMMERMAN – DESOTO

CONNOR ZIMMERMAN – SENIOR, DESOTO ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 3:08 OVER CAMERON MICKELSON – JUNIOR, GRAIN VALLEY
QRT: LOST BY DECISION (7-3) VS JAMES GRIFFIN OF PARKWAY WEST
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY TECHNICAL FALL VS LUKE LONGTIN – WINDSOR
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY MAJOR DECISION 15-3 VS. TY BRUNK – ROCKWOOD SUMMIT
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY SUDDEN VICTORY 8-6 VS. GAVIN MORAWITZ – HANNIBAL
5TH PLACE MATCH: LOST BY MAJOR DECISION 14-4 VS. JAMES GRIFFIN – PARKWAY WEST

—160 LBS—

DOMINIC PONA – JUNIOR, WINDSOR ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 1:20 OVER ADAM SIMPSON – SENIOR, SMITHVILLE
QRT: LOST BY FALL AT 3:04 VS WILL SNIDER OF MARSHFIELD
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 2:29 VS BRANDON VOGT – FORT ZUMWALT SOUTH
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 0:23 VS. ANDRE RIDENHOUR – ROLLA

—170 LBS—

LUKE SHAVER – JUNIOR, FESTUS ***3RD PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 1:16 TO DRAKE LACINA – JUNIOR, PLATTE COUNTY
QRT: WON BY FALL AT 1:44 VS MAX PETRUCELL OF BRANSON
SEMIFINALS: LOST BY DECISION 3-2 VS COBY AEBERSOLD – KEARNEY
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 4-2 VS. DRAKE TIPTON – GRAIN VALLEY
3RD PLACE MATCH: WIN BY FALL 4:07 VS. RYDER KUENZEL – UNION

KAEL KRAUSE – JUNIOR, FARMINGTON ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:31 vs. COBY AEBERSOLD – KEARNEY
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (10-6) vs. LUKE EATON – FORT ZUMWALT EAST

AUSTIN HENRY – SENIOR, WINDSOR ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 5:10 vs. DRAKE TIPTON – GRAIN VALLEY
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (6-5) vs. REED NENONEN – PARKWAY WEST

—182 LBS—

JUDD CUNNINGHAM – JUNIOR, FARMINGTON ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FORFEIT OVER JOAB HACKMAN – SENIOR, PARKWAY CENTRAL
QRT: LOST BY FALL 1:50 VS JEREMIAH LARSON OF NEOSHO
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 3:25 VS JACKSON WARD – LIBERTY (WENTZVILLE)
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 7-1 KOLBY CONKIN – FORT ZUMWALT SOUTH
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY MAJOR DECISION 8-0 VS. HUNTER NEWSOM – GRAIN VALLEY
5TH PLACE MATCH: LOST BY DECISION 10-5 VS. JAKE HENSON – LEBANON

CHRIS BUTTS – JUNIOR, WINDSOR ***4TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY 14-2 MAJOR DECISION OVER KOLBY CONKIN – JUNIOR, FORT ZUMWALT SOUTH
QRT: LOST BY FALL AT 4:46 VS JACKSON WHITE OF CARL JUNCTION
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 1:51 VS COLLIN MULLER – WASHINGTON
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY SUDDEN VICTORY 6-4 VS. MASON WALTERS – WILLIAM CHRISMAN
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 6-2 VS. JAKE HENSON – LEBANON
3RD PLACE MATCH: LOST BY MAJOR DECISION 9-0 VS. HUNTER NEWSOM – GRAIN VALLEY

ZACH MCNEES – JUNIOR, HILLSBORO ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WIN BY 13-5 MAJOR DECISION OVER JACKSON WARD – JUNIOR, LIBERTY (WENTZVILLE)
QRT: LOST BY MAJOR DECISION (14-0) VS HUNTER NEWSOME OF GRAIN VALLEY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 5-1 VS MASON WALTERS – WILLIAM CHRISMAN

—195 LBS—

SEIF ELKASHAB – SENIOR, WINDSOR ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WIN BY 3-0 DECISION OVER JAMESON WHITE – SENIOR, HANNIBAL
QRT: LOST BY FALL AT 2:39 VS LANDEN SMITH OF LEBANON
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 3:33 VS DEREK PORTER – RAYTOWN SOUTH
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 13-6 VS. IBRAHIM AMEER – MCCLUER NORTH

JUSTUS LABRAYERE – SENIOR, FESTUS ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 0:33 vs. IBRAHIM AMEER – MCCLUER NORTH
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 0:55 vs. JUDAH CHRISTOPHERSON – LINCOLN PREP

ROYCE HARRIS – SENIOR, FARMINGTON ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:28 vs. TREYVON WARD – ST. CHARLES
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (8-3) vs. DEREK PORTER – RAYTOWN

—220 LBS—

HUNTER LEBEL – SENIOR, DESOTO ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 1:00 vs. DRAYKE PERRY – NEOSHO
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION (3-1) vs. MATTHEW CRAIG – LIBERTY WEST

ROTHMAN HARRIS – SENIOR, FARMINGTON ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY 6-3 DECISION OVER ELI STEFFEN – JUNIOR, MARSHFIELD
QRT: WIN BY 3-1 DECISION OVER KEEGAN BRADLEY – SENIOR, BELTON
SEMIS: LOST BY DECISION 7-2 VS EVAN BRAGEE – SERNIOR, FORT ZUMWALT SOUTH
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 4:54 VS. CHRIS GRIESENAUER – WASHINGTON
5TH PLACE MATCH: LOST BY FALL 4:59 VS. KEEGON BRADLEY – BELTON

—285 LBS—

LANDON PORTER – SENIOR, DESOTO ***STATE CHAMPION***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 1:14 OVER DEANGELLO MATTHEWS – JUNIOR, MCCLUER
QRT: WIN BY 4-0 DECISION VS DAKOTA DAVIS OF CAMDENTON
SEMIS: WIN BY FALL 1:20 VS GAVIN HOLTMEYER – SOPHOMORE, WASHINGTON
CHAMPIONSHIP: WIN BY DECISION 7-4 VS. ZANE PERSINGER – NEOSHO

=====================
=======CLASS 4=======
=====================

—106 LBS—

JOHN BAMVAKAIS – FRESHMAN, SECKMAN ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 1:16 OVER COOPER CORLEY – FRESHMAN, FRANCIS HOWELL
QRT: LOST BY DECISION (2-1) VS LOGAN BURKS OF STALEY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY MAJOR DECISION 9-1 VS JONATHON MCDANIEL – WAYNESVILLE
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 3-2 VS WYATT GEORGE – JUNIOR, REPUBLIC
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY MAJOR DECISION 9-0 VS. CAEL KECK – PARK HILL
5TH PLACE MATCH: LOST BY DECISION 7-2 VS. LOGAN BURKS – STALEY

—113 LBS—

BLAKE JOST – JUNIOR, SECKMAN ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WIN BY SUDDEN VICTORY 8-6 OVER ANDERSON LIPP – SOPHOMORE, STALEY
QRT: LOST BY TECH FALL AT 4:38 VS DAVID CROSS OF FRANCISCAN
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 7-0 VS LANDRY BROWN JR. – KIRKWOOD
3RD ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 8-3 VS. RYKER SMITH – SOPHOMORE, PARK HILL

—120 LBS—

DEVIN HAAG – JUNIOR, SECKMAN ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOSS 2-0 DECISION TO DEAGAN FUGITT – JUNIOR, NIXA
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN 9-0 MAJOR DECISION OVER SETH LITTRELL OF TROY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 2-0 VS JACOB WINDSOR – STALEY

JOJO CAMACHO – SENIOR, NORTHWEST ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY 14-7 DECISION OVER TANNER RUSSOW – SENIOR, CARTHAGE
QRT: LOST BY FALL AT 2:40 VS JEREMIAH RENO OF LIBERTY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WON BY DECISION 6-3 VS JT ROBERTS – FRANCIS HOWELL
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY FALL 4:59 VS. JACOB WINDSOR – STALEY
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 5-1 VS. CAYDEN DOTSON – BLUE SPRINGS
5TH PLACE MATCH: LOST BY FALL 2:16 VS. ALEX FLERLAGE – CHRISTIAN BROTHERS COLLEGE

—145 LBS—

COLE RUBLE – FRESHMAN, SECKMAN ***3RD PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 2:12 OVER NICK NEDVED – SENIOR, TIMBERLAND
QRT: LOST BY FALL AT 3:45 VS LOGAN RATHJEN OF LIBERTY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 6-4 VS JACOB QUEST – RAYMORE-PECULIAR
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY SUDDEN VICTORY 3-1 VS. SAM RACKERS – JEFFERSON CITY
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 9-3 VS. CANNON NEWHOUSE – NORTHWEST
3RD PLACE MATCH: WIN BY DECISION 5-4 VS. JONATHAN O’CONNELL – REPUBLIC

CANNON NEWHOUSE – JUNIOR, NORTHWEST ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 1:55 OVER HAYDEN TREZEK – SOPHOMORE, FRANCIS HOWELL
QRT: WON BY DECISION (3-2) VS JONATHAN O’CONNELL OF REPUBLIC
SEMIFINALS: LOST BY MAJOR DECISION 15-7 VS KAL MILLER – PARK HILL
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 9-3 VS. COLE RUBLE – SECKMAN
5TH PLACE MATCH: LOST BY DECISION 11-4 VS. BRETT SMITH – HOLT

—152 LBS—

ANTHONY CHELLEW – SENIOR, SECKMAN ***4TH PLACE***
1ST ROUND: LOSS 9-7 DECISION TO DAVID BROOKS – SOPHOMORE, STALEY
1ST ROUND WRESTLEBACKS WIN BY FALL AT 2:05 OVER NLALL MAPP OF HAZELWOOD CENTRAL
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY INJURY 3:39 VS WILLIAM KUSTER – JEFFERSON CITY
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY DECISION 9-8 VS KANEN HUFF – RAYMORE-PECULIAR
4TH ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY SUDDEN VICTORY 8-6 VS. KADEN HART – FRANCIS HOWELL CENTRAL
3RD PLACE MATCH: LOST BY FALL 2:46 VS. GARNER HORMAN – JACKSON

—170 LBS—

DYLAN CARLTON – SOPHOMORE, SECKMAN ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 3:32 vs. WENTRIC WILLIAMS III – LIBERTY
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 0:39 vs. GAVIN LAND – TROY

—182 LBS—

JOHNNY DAFFRON – JUNIOR, NORTHWEST ***6TH PLACE***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 3:51 OVER JESSE COLLINS – JUNIOR, FRANCIS HOWELL NORTH
QRT: LOST BY FALL AT 3:51 VS GRAYDEN PENNER OF LIBERTY
2ND ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY MAJOR DECISION 13-4 VS JAKIL HAYES – JEFFERSON CITY
3RD ROUND WRESTLEBACKS: WIN BY SUDDEN VICTORY 7-5 VS. JAKE CALLAHAN – LEE’S SUMMIT WEST
4TH ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY DECISION 4-2 BOBBY CONROY – ST. LOUIS UNIVERSITY
5TH PLACE MATCH: LOST BY FALL 4:02 VS. CAMERON GILLESPIE – PARK HILL SOUTH

—195 LBS—

JACOB LOUGHARY – SENIOR, SECKMAN ***ELIMINATED***
1ST ROUND: LOST BY FALL AT 2:58 vs. ANDREW BERGFELD – TROY BUCHANAN
1ST ROUND WRESTLEBACKS: LOST BY FALL AT 4:58 vs. AARON BARNHILL – LEE’S SUMMIT WEST

—220 LBS—

CHASE STEGALL – SENIOR, NORTHWEST ***STATE CHAMPION***
1ST ROUND: WIN BY FALL AT 1:23 OVER JACKSON HAZEL – JUNIOR, SMITH-COTTON
QRT: WON BY FALL AT 1:09 VS ANDREW STEPHENSON OF LIBERTY NORTH
SEMIFINALS: WIN BY INJURY 0:00 VS KALE SCHRADER – CARTHAGE
CHAMPIONSHIP: WIN BY INJURY 3:38 VS. XAVIER DOOLIN – NORTH KANSAS CITY

—285 LBS—

JOE KLUTHO – SENIOR, SECKMAN ***ELIMINATED***
1ST ROUND: WIN 5-3 DECISION OVER BRENDAN MAHONEY – JUNIOR, FORT ZUMWALT NORTH
QRT: LOST BY SUDDEN VICTORY (3-1) VS NICK BIESEMEYER OF LIBERTY
2ND ROUND OF WRESTLEBACKS: LOST BY FALL 1:41 VS BRENER OCANA – CARTHAGE


Connect With Us Listen To Us On